top of page

FAP NEWSLETTER ─ V

04.05.2020

Haftanın Sanatçısı Bekiru

1984 doğumlu, sanatta kendi kendini eğitmiş dil bilimci / sanatçı, BEKIRU (Bekir Sert), profesyonel sanat çalışmalarına 1999 da yayımladığı manga ve çizgiromanlarla başladı. Kendi yazdığı hikayelerinin olay örgülerinden çok, tek bir strip ve sekans tasarımına odaklanığı için, bunları tek bir ortamda tablolaştırmaya başladı.

Temelde, “algoritmaları” arayan, onların dna haritalarını çıkarmaya çalışan sanatçı, uzayda - tuvalde veya herhangi bir mediumda - hayal ettiği heykelleri, kurguladığı kompozisyonlar içinde resmediyor. Kendi görsel hazzı, en büyük kılavuzu. BEKIRU kendini, (henüz) var olmayan imgelerin görsel sözlük derleyicisi olarak da tanımlıyor. Kendi terimi ile, o bir Visuallexicographer.

İcad ettiği dil edinim metodu olan, Bowyard Metodu ile yaptığı şeyin de sanat olduğunu her fırsatta ifade ediyor. Sanatında, görsel algoritmaların izini sürüyor. Kanvas ve Ahşap gibi mediumlar üzerine akrilik, mürekkep ve karışık teknikle, soyut kavramları, minimum çizgi-maximum ifade ile kodlamaya çalışıyor; Bir nevi, kendi “Hiyeroglifleri”ni yaratıyor. Tablolarını, saf ipek üzerine basarak, çerçevelenmiş ipek edisyonlar üretiyor. 

Capri, Istabul, New York ve Paris’te düzenlediği karma ve kişisel sergilerinin ardından, yeni solo gösterisini, izleyicilerle buluşturmaya hazırlanıyor. 

FAP Talks — V

 

Selin Akın & Bekiru söyleşisi yayında!

İzlemek için tıklayınız!

Bekiru Öneriler

 

KİTAP / 

 

The Power of Habit - Charles Duhigg

idefix.com 'dan erişmek için tıklayınız!

 

Other Minds - Peter Godfrey-Smith

hepsiburada.com 'dan izlemek için tıklayınız!

MÜZİK /

Björk - Volta

Leyla Gencer 

Celtic Wonder

spotify.com 'dan dinlemek için tıklayınız!

FAP Öneriler

MAKALE / Sanat Yapıtı ve Dil Arasındaki Bağlantı - Bengü Batu

Okumak için tıklayınız!

KİTAP / Sanat Başkaldırır - Jeanette Winterson

idefix.com 'dan erişmek için tıklayınız!

bottom of page